WordPress Mail Gönderme Sorunu ve SMTP Ayarları

Çoğu sunucu firması ne yazık ki güvenlik gerekçesi ile mail gönderimini engellemiş oluyorlar. Dolayısıyla blogunuz üzerinde bulunan hiçbir form (iletişim,sipariş vs.) veya wordpressin kendi özellikleri (parola sıfırlama, yorum uyerısı vs.) çalışmıyor. Özellikle de merdiven altı host firmalarında karşılaşılan bu durum sonucunda sorunu bulmak bazen blog sahiplerini çıldırtacak hale geliyor. Yeni projelerim için aldığım bir hostta karşılaştığım bu durum için bir çözüm araştırması yaptım ve çözümü de sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle arkadaşlar blogumuza aşağıda ki eklentiyi kuruyoruz.REKLAM

wp-mail-smtp

Eklentiyi kurduktan sonra etkinleştirip, ayarlar > email sekmesinden eklentinin ayar sayfasına ulaşıyoruz. Karşınıza aşağıda ki gibi bir sayfa çıkmış olması lazım.

wp-mail-smtp-ayarlar

From Email: Bu kısma mailin kimden geldiğinin görülmesini istiyorsanız o adresi yazmalısınız. Mesela destek@google.com.tr bile yazabilirsiniz. Mailin gittiği kişi, mailleri buraya yazdığınız adresten gelmiş gibi görecek.

From Name: Bu kısma ise mailin gittiği kişide gözükmesini istediğiniz ismi yazınız.

Mailer: Bu kısımda kesinlikle “Send all WordPress emails via SMTP.” seçeneğini seçmelisiniz aksi taktirde bu eklentiye gerek kalmazdı.

Return Path: Bunun ayarı size kalmış, ister aktif edin isterseniz etmeyin.

SMTP Host: Bu kısma SMTP host adresinizi yazınız. Muhtemelen bu adres mail.siteadiniz.com şeklindedir. İsterseniz SMTP host olarak gmail, yahoo, outlook veya yandex gibi servisleri de kullanabilir ve sunucunuza mail trafiği yaşatmamış olursunuz.

SMTP Port: Buraya SMTP adresinizin port değerini yazınız. Gmail, yahoo, outlook ve yandex bilgilerini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Encryption: Bu kısımda kullandığınız SMTP sağlayıcısına göre SSL veya TLS seçeneklerinden birini seçeceksiniz.

Authentication: Bu seçeneği “Yes: Use SMTP authentication.” yapınız.

Username ve Password: Bu kısımlara hangi SMTP sağlayıcısını kullanıyorsanız ona ait mail adresi ve şifresini yazınız. Örneğin ben SMTP host olarak kendi adresim mail.burakisci.com servisini kullanacaksam bu kısımlara da oluşturduğum mail adreslerinden (smtp@burakisci.com, 123456 gibi) birini yazmalıyım. SMTP host olarak gmail, outlook gibi servisler kullanacaksanız, o hizmetlere ait mail adresleri ve şifrelerinizi yazmalısınız.

Bu değerleri yerlerine yazdıktan sonra değişiklikleri kaydedebilirsiniz. Daha sonra değerlerin doğru olup olmadığını yani mail sisteminin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için “Send a Test Email” kısmından istediğiniz bir mail adresine deneme maili gönderebilirsiniz.

Gmail, Yahoo, Outlook ve Yandex SMTP Bilgileri

SMTP Host: smtp.google.com
SMTP Port: 465
Encryption: SSL

SMTP Host: smtp.mail.yahoo.com
SMTP Port: 465
Encryption: SSL

SMTP Host: smtp-mail.outlook.com
SMTP Port: 587
Encryption: TLS

SMTP Host: smtp.live.com
SMTP Port: 587
Encryption: TLS

SMTP Host: smtp.yandex.com.tr
SMTP Port: 465
Encryption: SSL

Gmail, Yahoo, Outlook ve Yandex gibi servisleri SMTP Host olarak kullanabilmek için hesaplarınızdan bazı ayarlamalar yapmanız gerekmektedir. Bunları da bir sonra ki yazım da sizlerle paylaşacağım.

Buna benzer yazıları posta kutunuzda ister misiniz?
İsminizi ve e-posta adresinizi yazın ve yayınladığım yazıları e-posta kutunuza yollayayım.
Kişisel bilgilerimi kendi isteğim ile paylaştığımı onaylıyorum.